Bielsko-Biała na Wyspach Dziewiczych

jacht fot. Mirosław Dunat

Reprezentanci bielskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Żeglarstwa BB Sailing Club wzięli udział w zakończonym właśnie zlocie Wagner Sailing Rally 2024. Miejscem wydarzenia była zatoka wyspy Beef (Beef Island), odkryta i zagospodarowana przed laty przez Władysława Wagnera - pierwszego polskiego żeglarza, który w latach 1932-39 opłynął świat pod żaglami.

Reprezentanci BB Sailing Club płynęli 19-metrowym jachtem o nazwie S/Y Tetide pod polską banderą, logo naszego miasta i Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy. Na pokładzie poza bielszczanami – Mirosławem Dunatem i Agnieszką Bauer - byli Polacy z Kanady i USA. Miesięczny rejs wokół Brytyjskich i Amerykańskich Wysp Dziewiczych zorganizował i poprowadził prezes BB Sailing Club Mirosław Dunat.

Pierwszy ze zlotów Wagner Sailing Rally odbył się w 1990 roku, na dwa lata przed śmiercią Władysława Wagnera. Wtedy żeglarz miał dokończyć swój rejs dookoła świata i wpłynąć do Zatoki Gdańskiej na Zjawie III. W 1939 roku uniemożliwił mu to wybuch wojny. Niestety w 1990 r. W. Wagner rozchorował się i nie dokończył swojego dzieła. Jednak zlot odbył się, a zebrani na nim polscy żeglarze ufundowali dzwon z wygrawerowanym napisem: Kapitanowi Władysławowi Wagnerowi, pierwszemu Polakowi, który pod żaglami pokonał Wielki Krąg – Polscy Żeglarze.

Od tej pory polonijne zloty Wagner Sailing Rally odbywają się cyklicznie. Właśnie zakończył się czwarty z nich. Biorą w nich udział żeglarze z kraju oraz ze wszystkich miejsc na Ziemi, kluby żeglarskie, stowarzyszenia, bractwa żeglarskie, żaglowce, żeglarze zrzeszeni i niezrzeszeni – wszyscy ci, których żeglarskie marzenia prowadzą do najdalszych zakątków świata.

Ostatni zlot odbył się 24-26 stycznia na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Tym razem polonijni żeglarze z całego świata ufundowali i odsłonili tablicę poświęconą W. Wagnerowi z napisem:
Władek Wagner
1912-1992
Pierwszy Polak, który opłynął świat w latach 1932-39
Po wojnie zamieszkał przy Trellis Bay nie chcąc wracać do Polski opanowanej przez komunistów
Pamięć o Nim żyje tutaj i w Ojczyźnie Sailors

W. Wagner i jego żona Mabel byli swoistymi pionierami na wyspie Beef. Dzięki ich pracy powstało tam, istniejące do dziś, pierwsze na Wyspach Dziewiczych lotnisko, domy letniskowe nad Zatoką Trellis Bay spełniające dziś funkcję sklepików i kawiarenek obsługujących żeglarzy, przystań, stanica żeglarska, stocznia jachtowa oraz połączenie promowe z Tortolą, główną wyspą archipelagu ze stolicą Wysp Dziewiczych. Małżonkowie mieszkali na wyspie do 1959 roku.

Więcej na temat rejsu W. Wagnera dookoła świata i jego życia można przeczytać na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego pod adresem https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski i w książkach autorstwa żeglarza.

na podstawie: https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski

oprac. ek

 

tablica

 

jacht
fot. Mirosław Dunat