Dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Na zdjęciu prezydent Jarosław Klimaszewski i samochód Złotej Rączki Usługa złotej rączki jest realizowana przy użyciu samochodu elektrycznego marki Kia Soul użyczonego nieodpłatnie przez spółkę Korczyk – autoryzowanego dealera Skody i Kia, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Miejski program Złota Rączka przedłużony na kolejny rok. Oznacza to, że do końca 2024 roku seniorzy z Bielska-Białej posiadający kartę seniora mogą nadal korzystać z drobnych napraw. Jest też nowość. W tej edycji złota rączka dotrze też do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Złotą rączkę można zamówić osobiście w siedzibie Spółdzielni Socjalnej Synergia, tak jak dotychczas, przy Alei Armii Krajowej 220, lub telefonicznie pod numerem 884 168 557, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać pod numerami telefonów 33 497 17 53 lub 33 497 17 54.

Spółdzielnia Synergia, która na zlecenie Urzędu Miejskiego realizuje program, oferuje pomoc w nieskomplikowanych naprawach technicznych, niewymagających specjalistycznej wiedzy ani kwalifikacji potwierdzonych stosownymi dokumentami i uprawnieniami. Złota rączka może pomóc seniorom, ale tylko tym, którzy posiadają kartę seniora i oświadczą, że nie są w stanie ponieść kosztu takiej usługi na wolnym rynku i są osobami samotnymi - w tym także samotnym małżeństwom. W tym roku program dotyczy też pełnoletnich osób z niepełnosprawnością, posiadających stosowne orzeczenie oraz zamieszkujących na terenie miasta Bielska-Białej oraz tych, którzy oświadczą, że nie są w stanie ponieść kosztu usługi na wolnym rynku i są osobami samotnymi - w tym także samotnymi małżeństwami.

Naprawy będą wykonywane w miejscu zamieszkania osób uprawnionych, w godzinach od 8.00 do 16.00, po wcześniejszym uzgodnieniu konkretnego terminu, zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Program nie obejmuje napraw, których czas wykonania przekracza dwie godziny, usług wymagających natychmiastowej interwencji, napraw, które są świadczone w ramach innych umów lub wynikają ze zobowiązań innych podmiotów – np. wspólnoty mieszkaniowej, administracji nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowej, gwaranta itp. Nie obejmuje też prac budowlanych ani malowania pomieszczeń.

Spółdzielnia zapewni bezpłatnie materiały niezbędne do wykonania usługi, których wartość nie może przekroczyć 100 złotych brutto. Jeśli trzeba będzie zakupić droższe materiały i uprawniony wyrazi zgodę, to we własnym zakresie kupi potrzebne materiały, finansując je w całości z własnych środków.

Przykładowe naprawy, które mogą być realizowane przez złotą rączkę, to montaż lub naprawa: klamek, zamków, łańcuszków drzwiowych, zawiasów drzwi lub szafek; przymocowanie luster, obrazów, karniszy, półek, rolet, suszarek łazienkowych; naprawa listwy przypodłogowej; regulacja drzwi; sklejenie lub skręcenie zepsutego krzesła, stolika lub niewielkiego mebla; wymiana żarówek; montaż żyrandola; wymiana uszczelek w przeciekających kranach, wymiana baterii sanitarnych; wymiana pokręteł baterii, słuchawek, węży prysznicowych; montaż lub wymiana deski sedesowej; przetkanie odpływów; uszczelnienie silikonem przecieków przy wannie, brodziku, umywalce i inne drobne czynności naprawcze.

oprac. ek