Ewy już z nami nie ma

Na zdjęciu kobieta przy mównicy fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Dzisiaj odeszła przedwcześnie Ewa Szymanek-Płaska, naczelniczka Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej.

Od 2008 roku pracowała w Miejskim Zarządzie Oświaty w Bielsku-Białej, wcześniej m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka w Bielsku-Białej, a w 2021 roku podjęła pracę w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego.

Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, współtworzyła podręcznik do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych pt. Śródziemnomorskie korzenie. Przeprowadziła ponad 900 godzin szkoleń, warsztatów i konferencji dla nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek oświatowych.  

Była fachowcem w każdym calu. Zawsze na czas, zawsze przygotowana i skoncentrowana na rozwiązywaniu problemów; miała wielkie zdolności analityczne. Choć oświata nie jest łatwym tematem, w pracy była bezkonfliktowa, łatwo nawiązywała kontakty interpersonalne, chętnie dzieliła się wiedzą i doświadczeniem.

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale niektórych trudno zastąpić. Dlatego bądźmy życzliwi dla ludzi, bo zbyt szybko odchodzą…

Dla wielu, w tym również piszącego te słowa, pani naczelnik była po prostu Ewą, która zawsze miała dla rozmówcy czas, dobre słowo i uśmiech - pomimo zmagania się z chorobą.

Jacek Kachel