Minicentrum Nauki - Science Point LAB

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

W okresie ferii zimowych dzieci w Bielsku-Białej nie będą się nudzić. Do bogatej oferty przygotowanej przez instytucje miejskie dołączył nowy punkt - Minicentrum Nauki - Science Point LAB, gdzie przez zabawę można poznawać tajniki świata. 

26 stycznia w Centrum Handlowym Gemini Park w Bielsku-Białej zainaugurowano funkcjonowanie Science Point LAB. Jest to już trzeci tego typu wspólny projekt Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, CH Gemini Park oraz miasta Bielska-Białej. 
W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego dr hab. inż. Jacek Nowakowski i dyrektor CH Gemini Park Krzysztof Brączek. W otwarciu uczestniczył również prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
- To miejsce ma w założeniu wychodzić z nauką do zwykłego człowieka. Brzmi to może trochę pompatycznie, ale takie są realia, że dużo czasu spędzamy w centrach handlowych. Minicentrum Nauki to propozycja nakierowana głównie na młodych, aby mogli budować i rozwijać swoje zainteresowania i pasje związane z naukami ścisłymi. Liczymy, że zainteresowani wybiorą nasz uniwersytet, a potem nasze miasto jako miejsce swojej pracy i życia – mówił prezydent, podkreślając, że akademickość miasta to coś najistotniejszego dla jego rozwoju: 
- W ostatnim czasie uczyniliśmy w tej kwestii duże postępy. Uniwersytet Bielsko-Bialski jest naszą dumą i chlubą, podobnie jak Śląski Uniwersytet Medyczny, który również gościmy na terenie miasta. Tego nie można niczym zastąpić, gdyż dobrze się rozwijają tylko te miasta, gdzie występuje złoty trójkąt współpracy biznesu, nauki i samorządu - powiedział Jarosław Klimaszewski.
Prezydent przyznał, że jest pod wrażeniem tego, co zobaczył w Minicentrum Nauki i liczy na to, że szczególnie skorzystają z tej oferty młodzi ludzie. 
A przygotowano tam dla nich wiele atrakcji. Trzecia odsłona Science Point LAB to największe w regionie centrum naukowej zabawy. 
- W tej edycji Science Point staraliśmy się przybliżyć fascynujący świat naukowców i ich laboratoriów. Współcześni badacze to często śmiałkowie wyruszający na niezwykłe ekspedycje, których praca czasem przypomina role bohaterów filmowych: prowadzą badania w swoich niezwykłych pracowniach na orbicie kosmicznej, w głębinach oceanu, na odludnej Antarktydzie czy w skrajnie gorących warunkach pustyni. Ale łączy ich jedno – rozwiązywanie naukowych zagadek. I to właśnie oddaje nasz najnowszy Science Point LAB - tłumaczą pomysłodawcy projektu z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
Minicentrum nauki to tradycyjnie niezwykłe wystawy. Na przykład dział pt. Nie wahaj się – baw się! składa się z 12 interaktywnych stanowisk wyjaśniających przy pomocy wahadeł podstawowe prawa fizyki. Młyn Wiedzy rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz manualne i konstrukcyjne umiejętności dzieci. 
Jednak tak naprawdę Science Point LAB to przede wszystkim laboratoria i możliwość przeprowadzania prawdziwych doświadczeń. Na chętnych czekają dygestoria, mikroskopy czy doświadczenia z papierkami lakmusowymi, które pozwolą dzieciom i dorosłym wczuć się w role prawdziwych naukowców.
Twórcy tegorocznego LAB-u przygotowali także specjalne stanowiska inspirowane bardzo popularnymi pokojami zagadek. Każdy escape room związany jest z innym zagadnieniem naukowym i posiada interesującą fabularną formułę. Można m.in. usunąć awarię statku komicznego przy pomocy sztucznej inteligencji, zostać świadkiem wypadku samochodowego i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej czy próbować rozwikłać zagadki w opuszczonym laboratorium światła. 
W Laboratorium Młodego Naukowca przygotowano fascynujące pokazy, dzieci mają możliwość przeprowadzania własnych doświadczeń. Dla tych natomiast, którzy lubią bawić się rodzinnie przygotowano otwartą Strefę Zagadek. By je rozwiązać, trzeba będzie wykazać się spostrzegawczością i umiejętnością logicznego myślenia.
Co ważne, ze wszystkich atrakcji Science Point LAB można korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń, jedynie pokoje zagadek wymagają wcześniejszej rezerwacji (on-line lub w recepcji Science Point LAB). 

Więcej informacji na sciencepoint.ubb.edu.pl

Projekt Science Point UBB LAB Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej dofinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki.

Przez najbliższe 8 tygodni Science Point LAB będzie dostępny dla wszystkich.


Jacek Kachel 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie


  

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie


 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie