Nie kupuj, adoptuj!

Na zdjęciu tablica fot. Wydział Gospodarki Miejskiej UMBB

W przestrzeni miejskiej Bielska-Białej pojawiły tablice informacyjne zachęcające do adopcji zwierząt z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. To inicjatywa Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Jest na nich prawdziwe kompendium wiedzy o adopcji.

Tablice stoją przy wybiegach dla psów przy ulicach: Czwartaków 2, Olszówka/Długa i przy Partyzantów w Parku Włókniarzy. Mieszkańcy znajdą na nich informacje o psach znajdujących się w schronisku, porady jak postępować ze zwierzęciem po adopcji, jak możemy pomóc tym przebywającym w schronisku, z kim kontaktować się, jeżeli zauważymy błąkające się zwierzę czy gdzie zgłosić znęcanie się nad czworonogami.

Wydział apeluje: - Nie bądźmy obojętni na los bezdomnych zwierząt, zwierzęta adoptowane ze schroniska są dozgonnie wdzięczne i oddane swojemu opiekunowi.

Zalety adopcji zwierząt ze schroniska

Ratujemy im życie!
Pomimo starań pracowników schroniska i wolontariuszy, żadne schronisko nie zapewni zwierzęciu warunków, jakie znajdzie w prawdziwym domu.
Psy są zwierzętami stadnymi. Potrzebują obecności człowieka, poczucia bezpieczeństwa. Czas spędzony samotnie w schroniskowym boksie negatywnie oddziałuje na ich psychikę. Często zwierzę boi się, jest wycofane, nie rozumie, dlaczego zostaje same.
Adoptując psa ze schroniska, przywracamy mu chęć do życia, poprawiamy jego jakość i długość - ze względu na dużą liczbę zwierząt schronisko nie ma możliwości indywidualnego dopasowania zbilansowanej diety, adekwatnej do potrzeb i stanu zdrowia każdego zwierzęcia.

Gwarantowana, dozgonna wdzięczność
Zwierzęta adoptowane ze schroniska są ogromnie wdzięczne. Zyskujemy oddanego, wspaniałego przyjaciela, który obdarza bezwarunkową miłością do końca swoich dni.

Wiedza o stanie zdrowia oraz o cechach charakteru
Decydując się na adopcję zwierzęcia ze schroniska, mamy możliwość wybrania zwierzęcia idealnie dopasowanego do naszych oczekiwań, charakteru i stylu życia. Wolontariusze i pracownicy schroniska znają zwierzęta, ich charakter, zachowania czy lęki, a więc będą mogli udzielić wskazówek, jak postępować ze zwierzakiem w domu. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzęta przebywające w schronisku są ciągle w procesie zmiany i ich temperament może się nieco zmienić po adopcji, gdy poczują się bezpiecznie. Jednak z całą pewnością dorosłe zwierzęta mają już ukształtowany charakter i są bardziej stabilne niż szczenięta.

Stajemy się wzorem do naśladowania
Dajemy dobry przykład innym, decydując się na adopcję zwierzęcia ze schroniska. Rodzina i znajomi, widząc jakiego cudownego kompana zyskaliśmy, także zechcą posiadać zwierzę ze schroniska. Jest to bardzo ważne ze względu na dużą liczbę psów i kotów wypatrujących zza krat kochającego opiekuna.

Wydział Gospodarki Miejskiej gorąco zachęca do adopcji zwierząt, które trafiły do schroniska. Szczegółowe informacje dotyczące czworonogów do adopcji znajdują się na stronie https://schronisko.bielsko-biala.pl/.

źródło: Wydział Gospodarki Miejskiej

oprac. ek