Potrzeba wsparcia i empatii

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

200 książek pt. ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami trafiło do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Zostaną rozdane małym pacjentom, by łatwiej im było zrozumieć problem niepełnosprawności. 


Adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym książeczka powstała w ramach projektu ABC Empatii realizowanego przez Fundacji Rodziny Czepczyńskich. To rodzaj podręcznika, który w przystępny sposób przybliża temat niepełnosprawności, pomaga dzieciom lepiej zrozumieć rówieśników z różnymi dysfunkcjami, uczy je empatii. Edukacja najmłodszych pozwoli z czasem rozstać się ze stereotypami na temat osób z niepełnosprawnościami, zmienić myślenie o nich.

29 października przed Szpitalem Pediatrycznym w Bielsku-Białej odbyła się konferencja dotycząca problemu niepełnosprawności. Na zaproszenie członkini zarządu Województwa Śląskiego Joanny Bojczuk przybyli na nią starosta bielski Andrzeja Płonka, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością Tomasz Jakubiec oraz prezes BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała Aleksandra Jagiełło. 
– Bardzo się cieszę, że możemy przekazać szpitalowi te książki, które mają być wstępem do ważnych rozmów. Mają służyć temu, abyśmy się nie bali osób z niepełnosprawnością - mówiła członkini zarządu Województwa Śląskiego Joanna Bojczuk. 
-Empatia jest ważna na każdym etapie życia. Powinniśmy się jej uczyć od wczesnego dzieciństwa. Czasami nie rozumiemy osób z dysfunkcjami, one zaś nie potrzebują litości, ale zrozumienia. Jeżeli zaczniemy ten proces (kształtowania empatii – przyp. red.) wcześnie, to dzieci, spotykając w swoim życiu osoby niepełnosprawne, które potrzebują więcej uwagi, będą umiały z nimi żyć, nie dając im równocześnie odczuć, że są inne. Osobom dorosłym ta lektura również się przyda - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. 

Damian Kupczyk, prezes Fundacji Rodziny Czepczyńskich, zaprezentował idee oraz cele działalności fundacji, podkreślając wagę wszechstronnej edukacji, której celem jest rozwój empatii wśród młodego pokolenia. Każda książka ofiarowana małym pacjentom jako prezent od fundacji, ma za zadanie wspierać ich oraz ich rodziny w adaptacji do często trudnej, nowej sytuacji, z jaką się mierzą. W województwie śląskim dzięki działaniom przewodniczącego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością Województwa Śląskiego Tomasza Jakubca książki już trafiły do szpitali w Częstochowie, Chorzowie, Katowicach (Centrum Zdrowia Matki i Dziecka), Sosnowcu, Jaworznie, Dąbrowie Górniczej i Gliwicach. Teraz trafiły do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Mali pacjenci Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej otrzymali wyjątkowe egzemplarze książek - z autografami zawodniczek BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała. 
– My jako drużyna siatkarska bardzo się cieszymy, że możemy wziąć udział w takim pięknym projekcie. Dzisiejsze czasy są trudne. Jesteśmy zagonieni zapominamy o uczuciach, o drugim człowieku. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać takie inicjatywy, bo w sporcie empatia jest równie ważna. Sport polega na rywalizacji, ale musimy też patrzeć na drugiego człowieka - mówiła prezes BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała Aleksandra Jagiełło

Tego samego dnia w sali sesyjnej Ratusza odbyła się konferencja dla nauczycieli z Bielska-Białej i powiatu bielskiego poświęcona stosunkowi do niepełnosprawności tematyce. Konferencję edukacyjną pt. Budujemy społeczeństwo włączające rozpoczął przewodniczący Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością Tomasz Jakubiec. Swoje wystąpienia mieli między innymi prezes Fundacji Rodziny Czepczyńskich Damian Kupczyk i dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku Sylwia Bloch. 

JacK