Stawiają na mechaników

Dyrektorzy szkół z tablicami informującymi o przekazaniu silników fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Inauguracja bielskiej odsłony Akademii Młodego Mechanika organizowanej przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. odbyła się 25 stycznia w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej. Program Automotive StrefAcademy to szansa dla przyszłych techników i mechaników pojazdów samochodowych na zdobycie nowych doświadczeń.

W programie wezmą udział trzy bielskie szkoły: właśnie Samochodówka, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki oraz Bielskie Centrum Edukacji. 25 stycznia dyrektorzy tych placówek podczas oficjalnej uroczystości w Samochodówce otrzymali nowoczesne pomoce naukowe dla swoich uczniów – hybrydowe silniki samochodowe wyprodukowane przez FCA Powertrain Poland Sp. z o.o. w Bielsku-Białej. Przekazanie materiałów odbyło się właśnie w ramach Automotive StrefAcademy KSSE.

- Dzisiejsze spotkanie rozpoczyna w naszym mieście program Automotive StrefAcademy skierowany do uczniów naszych szkół, a organizowany przez Katowicką Specjalna Strefę Ekonomiczną S.A. Jego celem jest wspieranie szkół i uczniów dla rozwoju przyszłej kadry pracowników w województwie śląskim – mówiła wicedyrektorka Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej Bożena Rzycka-Ryznar.

Autorem projektu Automotive StrefAcademy jest prezes zarządu KSSE S.A. dr Janusz Michałek.

- Akademia ma pokazać, jak ważne jest szkolnictwo zawodowe, i odczarować stereotyp, że jest passé. Automotive StrefAcademy ma za zadanie popularyzowanie mechaniki wśród uczniów szkół technicznych i studentów uczelni technicznych. Z jednej strony zrzesza szkoły i uczelnie zainteresowane dostarczaniem uczniom i studentom nowoczesnego know-how z obszaru mechaniki, a z drugiej strony - producentów i dostawców usług, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i innowacjami z młodymi adeptami mechaniki – tłumaczył.

O tym, jak program może rozwinąć kompetencje bielskich uczniów, wspomniał prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej Maciej Jeleń.

- Dziś, w tej szkole, idea, o której się często mówi, jest przekładana na praktykę. Chodzi o złoty trójkąt – nauka, gospodarka czyli biznes i samorząd. Dzięki takim inicjatywom jak Automotive StrefAcademy jesteśmy w stanie budować wasze kompetencje; dajemy wam narzędzia, żebyście mogli się rozwijać, doświadczenie –żebyście w przyszłości mogli znaleźć swoje miejsce zawodowe tu, w naszym regionie – mówił M. Jeleń.

Firmę FCA Powertrain Poland Sp. z o.o. - darczyńcę silników, które trafiły do bielskich szkół - reprezentował dyrektor Stellantis Polska Paweł Wideł.

- Bardzo się cieszę, że nasza firma będzie współpracowała ze szkołami w Bielsku-Białej. Mam nadzieję, że wyprodukowane przez nas silniki będą wam służyć przez najbliższe lata, że zostaniecie technikami, potem inżynierami – życzył uczniom.

Program Automotive StrefAcademy został uruchomiony w 2023 roku. Uczniowie szkół, które do niego należą mogą uczestniczyć w wizytach studyjnych, turniejach zawodowych (również w formie wirtualnej rzeczywistości), szkoleniach zawodowych i wizytach w firmach zrzeszonych w KSSE S.A.

- Chcemy, żebyście bardzo często uczestniczyli w naszej działalności – mówiła do uczniów dyrektorka działu Rozwoju Rynku Pracy KSSE S.A. Elżbieta Modrzewska.

Emilia Klejmont

Silnik

 

Prezes zarządu KSSE S.A. dr Janusz Michałek
Prezes zarządu KSSE S.A. dr Janusz Michałek

 

Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej Maciej Jeleń
Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej Maciej Jeleń

 

Dyrektor Stellantis Polska Paweł Wideł
Dyrektor Stellantis Polska Paweł Wideł, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB