Szanuj energię, chroń klimat

Na zdjęciu plakat fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Uroczysty finał 15. edycji miejskiego konkursu pn. Szanuj energię, chroń klimat, odbył się 12 maja w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Było radośnie i energetycznie. Rozdano wiele nagród i wyróżnień oraz po raz pierwszy przyznano statuetki Energisia. Można było obejrzeć wystawę kamieni energetycznych.

Szanuj energię, chroń klimat to konkurs dla miejskich placówek oświatowych. Jego celem jest kształtowanie świadomości na temat różnorodności biologicznej i potencjału przyrodniczo-krajobrazowego Bielska-Białej oraz propagowanie postaw proekologicznych. Chodzi też o zainteresowanie młodych uczestników tematyką zrównoważonego rozwoju, oszczędzania energii, ochrony klimatu i gospodarki odpadami.

15. edycja konkursu przeszła najśmielsze oczekiwania nie tylko organizatora – jest nim Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej -  ale także partnerów konkursu. Wzięło w niej udział 100 placówek: przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Zaangażowało się blisko 90 nauczycieli koordynatorów oraz wielu nauczycieli - opiekunów prac konkursowych, łącznie 375 osób. Blisko 13 tys. dzieci i młodzieży, tj. prawie 500 grup/klas objętych zostało edukacją ekologiczną w tegorocznej edycji. W zajęciach z nauczycielami i warsztatach przeprowadzonych przez partnerów konkursu uczestniczyło ok. 3.500 dzieci i młodzieży. 
Najaktywniejsi otrzymali unikalną eko-statuetkę - postać o imieniu Energiś, czyli symbol zaoszczędzonej energii o wartości 1 kWh. Oszczędzanie energii jest najlepszą formą poszanowania środowiska. 


Konkurs, który w tym roku nosił tytuł Energetyczne Bielsko-Biała, przeprowadzono w pięciu kategoriach wiekowych: dla przedszkoli, szkół podstawowych: klas 1-3, 4-6, 7-8 oraz dla szkół ponadpodstawowych. 
- Działania w każdej kategorii trwały osiem miesięcy i polegały na zrealizowaniu różnorodnych aktywności ekologicznych według pomysłu nauczycieli. Zadaniem konkursowym dla placówek było przygotowanie raportu wykonanych działań ekologicznych, związanych z tematyką dla każdej kategorii wiekowej. Tematem dla przedszkoli była energia wody, energią Ziemi zajmowały się klasy 1-3 szkoły podstawowej, energią odpadów klasy 4-6, energią Słońca klasy 7-8, a tematem Less Waste - szkoły ponadpodstawowe - informowała koordynatorka konkursu pracująca w Wydziale Ochrony Środowiska i Energii UM w BB Katarzyna Kordas. 
Nowością tej edycji było zadanie polegające na pomalowaniu indywidualnego wędrującego kamienia energetycznego. W holu BCK można było poznać ogromną skalę zaangażowania dzieci i młodzieży w ideę ochrony środowiska i klimatu w postaci wystawy wykonanych przez uczestników energetycznych kamieni. Prace nie tylko są piękne, ale przede wszystkim zawierają inspirujące eko-hasła, które następnie trafią w przestrzeń miejską i przyrodniczą, aby dalej edukować.


Nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe we wszystkich kategoriach wiekowych będzie można obejrzeć na stronie internetowej konkursu.
Na koniec spotkania wyświetlono film, którego autorem jest uczeń drugiej klasy SP Elf Franka Paszylka, który opowiada, jak szanowanie energii wygląda w jego domu rodzinnym.

Konkurs ekologiczny Szanuj energię, chroń klimat organizowany jest przez Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej we współpracy z Wydziałem Gospodarki Odpadami i partnerami merytorycznymi: Zakładem Gospodarki Odpadami S.A. Bielsko-Biała, firmami PreZero Bielsko-Biała S.A., Aqua S.A. Bielsko-Biała, Leroy Merlin Bielsko-Biała, Flojamo oraz po raz pierwszy z firmą z branży energetyki solarnej House Solutions.

Podczas uroczystości w BCK samorząd Bielska-Białej reprezentował zastępca prezydenta Piotr Kucia. 

Jacek Kachel


Przy pisaniu artykułu skorzystano z materiałów Wydziału Ochrony Środowiska i Energii.

Na zdjęciu stojący ludzie


 

Na zdjęciu plakat

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie