Tkane dziedzictwo miasta

Na zdjęciu osoby siedzące pod wizerunkiem maszyny włókienniczej fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Dawne serce miasta, jakim było włókiennictwo, ponownie mocniej zabiło za sprawą wydawnictwa przygotowanego przez firmę Davis Fabrics pt. Historia tkanego dziedzictwa Bielska-Białej. 15 lutego w Książnicy Beskidzkiej odbyła się promocja albumu przypominającego dawną chwałę bielsko-bialskiego przemysłu włókienniczego.

Firma Davis Fabrics, która z powodzeniem kontynuuje włókiennicze tradycje stolicy Podbeskidzia, postanowiła przygotować dla swoich kontrahentów efektowne wydawnictwo prezentujące doświadczenia Bielska-Białej w tej – mówiąc dosłownie i w przenośni - materii.

Przekazujemy w wasze ręce publikację opowiadającą historię miejsca, z którego wyrośliśmy, oraz tradycji, do której się odnosimy. Bielsko i Biała od kilku wieków były centrami szeroko rozumianego przemysłu włókienniczego, wraz z nim rozwinęły się również inne dziedziny gospodarki, co spowodowało nadanie przydomka Miasta Stu Przemysłów. (…) Davis Fabrics świętuje dzisiaj trzydziestolecie swojego funkcjonowania, w tym czasie zdobyliśmy doświadczenie i niezbędną wiedzę, którą wykorzystujemy w naszej działalności. Przez trzy dekady wiele się nauczyliśmy, stając się przedsiębiorstwem nowoczesnym, otwartym i wrażliwym na potrzeby naszych kontrahentów. Patrząc w przyszłość i wyznaczając sobie kolejne cele, chcemy pamiętać o przeszłości, o ludziach, którzy tworząc nasze przedsiębiorstwo, poświęcili mu swoje życie zawodowe. Niniejsza publikacja jest wyrazem naszego szacunku dla wszystkich pokoleń tworzących przemysł włókienniczy w Bielsku-Białej. Jesteśmy dumni z tych osiągnięć i pięknego dorobku, chcemy pokazać historię miasta i regionu, którego czujemy się spadkobiercami - czytamy we wstępie książki.

O idei przyświecającej powstaniu wydawnictwa wspominał podczas spotkania w Książnicy prezes zarządu Davis Fabrics Dariusz Heredy.

Nowa książka o włókiennictwie to tak naprawdę piękny, duży album bogato ilustrowany i wydany w trzech językach. Historia tkanego dziedzictwa Bielska-Białej, oprócz informacji o firmie Davis Fabrics, zawiera trzy krótkie eseje historyczne. W pierwszym z nich znakomity historyk Piotr Kenig wprowadza czytelnika w zawiłą historię naszego miasta w ostatnich dwustu latach, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem włókiennictwa. W drugim dr Ewa Janoszek opisuje architekturę przemysłową miasta, ukazując funkcjonalność i prostotę, ale też piękno stosowanych rozwiązań. Całość domyka tekst dr. Macieja Bujakowskiego na temat na przemian społecznych w Bielsku i Białej praktycznie od połowy XIX wieku po współczesność.

Album jest naprawdę godny polecenia.

Na spotkaniu promocyjnym w Książnicy Beskidzkiej wśród licznie przybyłych gości byli również przedstawiciele samorządu - zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak i radna Rady Miejskiej Urszula Szabla.

JacK

Na zdjęciu ułożone w stos albumy

Na zdjęciu prezes Davis Fabrics

Na zdjęciu Ewa Janoszek i Piotr Kenig

Na zdjęciu mężczyzna z mikrofonem

zdjęcia: Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB