Wędrówka Amelki

Scena z przedstawienia fot. Teatr Lalek Banialuka / Daro Dudziak

Przedstawienie Amelka, Bóbr i Król na dachu, przygotowane w Banialuce już kilka miesięcy temu, miało wreszcie oficjalną premierę w weekend 20 i 21 lutego. Premierowi goście, w przepisowych maseczkach, dziękowali twórcom i wykonawcom rzęsistymi oklaskami. Było za co.

Nieprostą sztukę o przygodach dziewczynki o złotym sercu, która musi wyruszyć na klasyczną, formacyjną wędrówkę, by odkryć własną tajemnicę, napisali Tankred Dorst i Ursula Ehler. Spektakl, adresowany do dzieci już trzyletnich, zrobiła z niej Lucyna Sypniewska. Do trzylatków trafia pewnie podstawowy przekaz, ubrany w bardzo przekonującą formę plastyczną - takie kształty i kolory można by jeść łyżkami - i wzmocniony fajnymi piosenkami. Dla starszych widzów jest więcej smaczków - zaskakujących, zabawnych, inteligentnych.

A sama historia?
Amelka jest z bohaterką z gatunku kopciuszkowatych, blisko jej do Królewny Różyczki, Ani z Zielonego Wzgórza i Mojżesza - dzieciaków samotnych w niezbyt przyjaznym, obcym środowisku, ale dających sobie radę i robiących tyle dobrych min do złych gier, ile trzeba. Sytuacja Amelki wymaga nieustannej gimnastyki mimicznej - jej przysposobiona niedorodzina, czyli macocha Fryga i zła siostra Mruksa, prowadzą haniebnie konsumpcyjny styl życia i źle traktują dziewczynkę. Konkretnie - wysyłają ją do Szepczącego Lasu po czarny miód, licząc, że nie zdąży przed zachodem słońca i podpadnie strasznej sowie. Amelka się spieszy, ale dobre serce każe jej spełniać każdą prośbę, a proszących spotyka w drodze niemało. Trzeba się nimi zaopiekować, zabrać ze sobą, tymczasem czas ucieka...

Na końcu jest oczywiście brawurowy happy end, wszyscy zyskują lub odzyskują coś ważnego, czego im brakowało, Król definitywnie schodzi z dachu, uczucie łączące Amelkę z Bobrem przechodzi na duuużo wyższy poziom, nawet Gruszka jest zadowolona.

mt

reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Anna Chadaj
muzyka: Krzysztof Maciejowski
ruch sceniczny: Katarzyna Zielonka
obsada: Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Dagmara Włoszek-Rabska, Adam Milewski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Piotr Tomaszewski