Zakaz odwiedzin w bielskich szpitalach i domach pomocy społecznej

Budynki Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Na wniosek prezydenta miasta został wprowadzony całkowity zakaz odwiedzin w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim oraz we wszystkich podległych bielskiemu samorządowi domach pomocy społecznej. Jednocześnie prezydent zwołał w trybie pilnym na wtorkowe popołudnie nadzwyczajne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego zostaną podjęte decyzje co do dalszych kroków postępowania w sytuacji realnego zagrożenia koronawirusem.

Również Szpital Wojewódzki wprowadził 10 marca całkowity zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach. Decyzja została wprowadzona bezterminowo. Ograniczenia dotyczą także Szpitala Pediatrycznego.

Z uwagi na zagwarantowanie naszym małym pacjentom bezpiecznej hospitalizacji oraz bezpiecznego pobytu z dniem 9 marca 2020 ograniczam odwiedziny u pacjentów - co oznacza, że przy jednym pacjencie może przebywać tylko 1 rodzic lub 1 opiekun. To samo dotyczy porad udzielanych na Izbie Przyjęć oraz Gabinetach Nocnej i Świątecznej Pomocy – czytamy na stronie internetowej Szpitala Pediatrycznego.

Z końcem lutego wojewoda śląski postawił Szpital Wojewódzki w stan podwyższonej gotowości, w związku z groźbą pojawienia się koronawirusa 2019-nCoV. W ubiegłym tygodniu placówka ograniczyła obecność bliskich u pacjentów hospitalizowanych na oddziałach, teraz zakazała odwiedzin. Szpital Wojewódzki wdrożył procedury związane z koronawirusem 2019-nCoV. Zalecenia dotyczące zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym wirusem wydał Główny Inspektor Sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w krajach, gdzie wirus się rozprzestrzenia, lub kontakt z osobą, która w ostatnim czasie przebywała w takim miejscu. Lista krajów znajduje się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Dostępne są tam również informacje jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił w sprawie koronawirusa bezpłatną infolinię pod nr tel. 800190590. Konsultanci dostępni są dla zainteresowanych przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco.