Światowy Dzień Autyzmu: finisaż wystawy i wykład

Obrazy Igora Bryzka na ścianie Aquarium i osoba je oglądająca fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Finisaż wystawy malarstwa 16-letniego Igora Bryzka Spotkania z naturą zaplanowano 2 kwietnia o godz. 12.00 w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA. Tego dnia przypada Światowy Dzień Autyzmu, finisażowi będzie towarzyszył wykład Natalii Treli – specjalistki wczesnego wspomagania i edukacji uczniów ze spektrum autyzmu.

Obrazy Igora Bryzka od początku marca pokazywane są w Aquarium. Na wystawę, finisaż i wykład zaprasza dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz. - Malarstwo Igora Bryzka to świat wyobraźni, niezwykłe formy i kolory, poprzez które młody artysta wyraża swoje emocje i trudne nieraz relacje ze światem wokół. Wielkoformatowe kartony pokryte pastelami to owoc kilkumiesięcznej pracy Igora Bryzka pod kierunkiem Katarzyny Żaczek w kole plastycznym Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz – mówi A. Smalcerz.

Kulisy pracy młodego artysty zdradza jego instruktorka Katarzyna Żaczek. - Igor tworzy w skupieniu. Pokrywa papier czarną siatką rysunku układającego się w przejrzystą strukturę. Obraz przypomina szkielet lub warstwy skał, kryształów, lekkość chmury. Już wkrótce ubierze je w kolor. Tym samym urzekają nas zestawienia obecne w chwilach prostego zachwytu, które przeżywamy w kontakcie z przyrodą. Przywodzi to na myśl chwile, kiedy wstajemy i nagle – patrząc za okno – nie dowierzamy, że istnieje takie czyste piękno. Igor czuje to pewnie przez cały czas. Potrafi dzielić się tym z innymi – podsumowuje K. Żaczek.

ek