Pracownicy FSM wspominali 

Na zdjęciu mężczyzna na tle plakatu z maluchem fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

14 grudnia w Centrum Seniora odbyło się spotkanie byłych pracowników Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej i osób związanych z produkcją Fiata 126p, czyli popularnego Malucha.

Rok 2023 w Bielsku-Białej stał pod znakiem Fiata 126p. 50 lat temu, 6 czerwca, z linii produkcyjnej bielskiej fabryki zjechał pierwszy maluch. I właśnie ta data stała się pratekstem do zorganizowania wielu imprez, które podsumowano 14 grudnia na przedświątecznym spotkaniu w Centrum Seniora. Zebranych w imieniu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego powitał jego zastępca Adam Ruśniak, który przypomniał jak wielki wkład w rozwój miasta włożyli ludzie pracujący w FSM-ie. Przemysław Targosz z Beskidzkiej Izby Gospodarczej przypomniał wszystkie wydarzenia związane z świętowaniem rocznicy Malucha. 

W spotkaniu brali udział trzej byli prezydenci Bielska-Białej: Ryszard Kalisz, Zbigniew Michniowski, Zbigniew Leraczyk. Był również Leszek Dziopak, syn Ryszarda Dziopaka - pierwszego dyrektora i twórcy FSM. 

Zebrani mogli obejrzeć filmy o powstaniu i działaniu ich zakładu przez lata; zaprezentowano również filmy dotyczące Malucha wyprodukowane w Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Jednak dla uczestników najważniejsze było spotkanie z dawno niewidzianymi kolegami oraz wspomnienia. 

O wszystkich wydarzeniach związanych z jubileuszem Malucha obszernie informowaliśmy na bieżąco, teraz przypominamy tylko kilka ważniejszych. 
Na początku czerwca przed Ratuszem i na terenie ZIAD-u hucznie obchodzono 50. urodziny niezapomnianego autka.
W lipcu ze stolicy Podbeskidzia wystartował wielki rajd małych samochodów do Monte Carlo. 
Nasz symbol zawędrował również do Niemiec, do partnerskiego Wolfsburga. Do domu, do Bielska-Białej wróci w lutym 2024 roku.

Organizatorzy grudniowego spotkania to Przemysław Targosz z Beskidzkiej Izby Gospodarczej i Urząd Miejski  w Bielsku-Białej. 
JacK

 Na zdjęciu uczestnicy spotkania w sali
 

Na zdjęciu dwoje gości
zdjęcia: fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB