Szkice z Białej w rękach czytelników

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

7 grudnia w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbyła się promocja najnowszej książki historyka Jacka Kachla pt. Szkice z Białej. Tym razem autor zaprosił czytelników na wycieczkę po dawnej Białej w 14 opowieściach. 


Zanim rozpoczęło się spotkanie, w sali pojawił się prezydent Jarosław Klimaszewski, który wcielił się w role świętego Mikołaja i podarował zebranym książki. Wierne grono miłośników historii oraz znawców tematu z wielką radością przyjęło ten nieoczekiwany prezent świąteczny.
Spotkanie prowadziła dyrektor Książnicy Beskidzkiej Katarzyna Ruchała. Sam autor o Szkicach na wstępie powiedział tak: 
- Zanim powstanie barwny obraz, warto delikatnie naszkicować to, co chce się na nim wyrazić. Delikatne rysy, przeplatane miejscami grubą kreską sprawiają, że może obraz nie jest kompletny i dopracowany, ale za to bardzo wyrazisty.
Autor skupił się nie tylko na przedstawieniu najbardziej smakowitych ciekawostek o Białej zawartych w publikacji, ale mówił też na temat swoich najnowszych badań i zaprezentowała film z ich prowadzenia. 


W Szkicach z Białej czytelnicy znajdą 14 opowieści o dawnej Białej. Autor pisze między innymi o tajemnicach hotelu pod Czarnym Orłem, o bialskiej masonerii, o Witkacym i Kazimierze Alberti, o kinie Wanda, kamienicy pod Żabami, lochach Ratusza czy też sensacyjnych wątkach z inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa Marii Koterbskiej. 
Książka mieści też rozdział pt. Kto był kim w dawnej Białej?, z którego można się dowiedzieć, kto kształtował życie społeczne, polityczne i edukacyjne w Białej tuż przed wybuchem I wojny światowej.  


W spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi radna Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Urszula Szabla oraz prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego dr Maciej Bujakowski. 


r. 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie