Z placem przez wieki

Na zdjęciu stojący człowiek fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Pasjonaci historii Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak zaprosili mieszkańców na kolejną wycieczkę wehikułem czasu - tym razem pokazali, jak przez lata zmieniał się plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.


4 grudnia w Książnicy Beskidzkiej odbyło się niezwykłe spotkanie promujące najnowszy album Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka pt. Historia placu Wojska Polskiego w latach 1723-2023. Przybyło na nie wielu miłośników bielskiej i bialskiej historii, wśród których były osoby związane z lokalnym samorządem – m.in. zastępcy prezydenta miasta Przemysław Kamiński i Adam Ruśniak oraz radni Rady Miejskiej Urszula Szabla, Dariusz Michasiów i Tomasz Wawak. 
Jak poinformowali na wstępie autorzy, pretekstem do przygotowania publikacji był jubileusz 300-lecia nadania praw miejskich Białej oraz fakt, że w ostatnim czasie plac Wojska Polskiego przeszedł prawdziwą metamorfozę. Dlatego podczas spotkania - podobnie jak w albumie - Dziubek i Kominiak skupili się na opowiedzeniu historii Białej przez pryzmat jej głównego placu, który po wytyczeniu w 1723 r. stał się sercem nowo lokowanej miejscowości. 
- W działającej na placu gospodzie ulokowano pierwszą siedzibę rajców miejskich, którą następnie przeniesiono do nowego obiektu w południowej pierzei. W nowym ratuszu 31 października 1769 roku odbył się zjazd, na którym podpisano akt utworzenia konfederacji barskiej. Na tym placu aż do początku lat 50. XX w. odbywały się najważniejsze miejskie targi - przypominał Wiesław Dzibek. 


Album jest podzielony na dziewięć rozdziałów. W pierwszym opisano genezę powstania miejscowości, w następnych opowiedziano o wydarzeniach, które rozegrały się na głównym rynku Białej oraz opisano obiekty, które były lub istnieją do dzisiaj w obrębie placu. 
Sporo miejsca poświęcono historii powstania Domu Handlowego Klimczok, który od ponad czterech dekad (licząc od momentu rozpoczęcia plac budowlanych) zajmuje północno-zachodni narożnik placu Wojska Polskiego. Moment jego otwarcia przeszedł do historii, a autorzy postarali się, aby te pamiętne chwile pokazać na kilku fotografiach. 
Zaprezentowano również plac po ostatniej przebudowie, zakończonej w bieżącym roku. 
Tym samym na podstawie zdjęć zamieszczonych w książce można prześledzić, jak przez lata zmieniało się oblicze placu. 


Podczas promocji zaprezentowano również archiwalny materiał filmowy. Ze względu na to, że plac Wojska Polskiego w filmach pojawiał się rzadko, Wojciech Kominiak żartował, aby widzowie podczas projekcji starali się nie mrugać, bo mogą stracić całe lata zmian na placu. 
Album, jak zawsze bardzo staranny (do czego autorzy nas przyzwyczaili swoimi wcześniejszymi książkami), zawiera dużo zdjęć i map. Historyczne materiały poddano obróbce cyfrowej, dzięki czemu nawet te pierwotnie zniszczone stały się miłe oku.
- Album liczący 240 stron zawiera 220 fotografii lub pocztówek, w większości nigdy dotychczas nie publikowanych. Najstarsze zdjęcia pochodzą z ok. 1895 roku, a najnowsze zostały wykonane zaledwie kilka tygodni temu - informował Wiesław Dziubek.
Książka zawiera również grafiki, rekonstrukcje, a także plany Białej - m.in. fragment projektu budowy linii tramwajowej, która miała przebiegać ulicą 11 Listopada i południowym skrajem placu Wojska Polskiego.


Album jest już dostępny w bielskich księgarniach i punktach na stronie wydawcy www.album.beskidia.pl.


JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie


 

Na zdjęciu stojący ludzie