Historię mają w małym paluszku

I miejsce Martyna Łobuz I Liceum Ogólnokształcące i zastępca prezydenta Piotr Kucia, I miejsce Martyna Łobuz I Liceum Ogólnokształcące i zastępca prezydenta Piotr Kucia, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Za nami kolejna, 37. już edycja konkursu Dziedzictwo Kulturowe Regionu – Konkurs Wiedzy o Bielsku-Białej. Zwycięscy historycznych zmagań 24 listopada w Urzędzie Miejskim otrzymali nagrody. To dziesięcioro uczniów szkół podstawowych i średnich z miasta.

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, najstarsza organizacja pozarządowa w Bielsku-Białej. W tym roku odbyła się jego 37. edycja konkursu. Z okazji rocznicy 300 lat nadania praw miejskich Białej cześć pytań konkursowych dotyczyła zagadnień związanych z historią tego miasta.

W konkursie startowało piętnaście szkół z Bielska-Białej – osiem podstawówek i 7 szkół średnich. We wrześniu w placówkach odbyły się eliminacje wewnątrzszkolne, w których udział wzięło ponad 80 uczniów. Spośród nich do etapu pisemnego w Bielskiej Szkole Przemysłowej 20 października zakwalifikowały się 33 osoby. Po pięciu najlepszych uczestników z każdego typu szkół wzięło udział w finale ustnym 27 października. To ten etap ostatecznie zdecydował o kolejności.

- Dziesiątka finalistów to młodzi ludzie najlepiej orientujący się w problematyce historii i kultury Bielska-Białej – mówił dr Rafał Butor z Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. – W dzisiejszych podstawach programowych nauczanie wiedzy o regionie zostało niemal w całości wyrugowane. Tym bardziej należy docenić zaangażowanie wielu nauczycieli oraz dyrekcji szkół w dzieło budzenia świadomości regionalnej i zainteresowania dziejami naszego miasta – dodał.

Wśród finalistów ze szkół podstawowych znaleźli się:
I miejsce Kajetan Kleczewski, Szkoła Podstawowa nr 9;
II miejsce Maja Piecha, Szkoła Podstawowa nr 13;
III miejsce Malwina Wyrwicz, Szkoła Podstawowa nr 25;
IV miejsce Jan Bańczak, Szkoła Podstawowa nr 13;
V miejsce Paulina Krzak, Szkoła Podstawowa nr 13.

Finaliści ze szkół średnich to:
I miejsce Martyna Łobuz, I Liceum Ogólnokształcące;
II miejsce Martyna Mazur, Zespół Szkół Ekonomicznych;
III miejsce Wiktoria Nieć, VIII Liceum Ogólnokształcące;
IV miejsce Marcin Wójcicki, V Liceum Ogólnokształcące;
V miejsce Patrycja Dec, Zespół Szkół Ekonomicznych.

Dyplomy otrzymali również nauczyciele historii, którzy przygotowali uczniów do konkursu.

Wszystkim gratulacje złożył zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia.

- Jeśli zastanawiamy się nad tym, czym silny jest naród, ojczyzna, to oprócz tego, że musi mieć odpowiedni system prawa, odpowiednie służby mundurowe, to jednak jedną z najważniejszych zasad jest to, abyśmy dbali o swoją historię i o swoje tradycje. Abyśmy znali historię Polski, ale również naszej małej ojczyzny – Bielska-Białej, stąd też nasza pomoc przy tym konkursie – mówił.

Konkurs odbywa się dzięki dotacji z budżetu miejskiego.

ek

Rozstrzygnięcie konkursu

 

Wręczenie nagród

 

Finaliści konkursu i nauczyciele siedzą przy stole
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB