Przystępnie o nauce i sztuce

Na zdjęciu kadr z jednego z festiwalowych filmów przedstawiający pracownię chemiczną kadr z filmu

Dwudziesta pierwsza edycja, siedem modułów, pięćdziesiąt filmów, czterysta pięćdziesiąt nakręconych minut – tak przedstawia się w liczbach rozpoczynający się 21 stycznia Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Z powodu pandemii wszystkie festiwalowe wydarzenia przeniosły się do internetu i można je w postaci przygotowanych wcześniej filmów obejrzeć na stronie festiwal.ath.bielsko.pl

Organizatorem Beskidzkiego Festiwal Nauki i Sztuki jest Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Dzieci i młodzież szkolna, jak i liczne grono pasjonatów nauki i zaawansowanych nowoczesnych technologii podczas festiwalu może wziąć udział w wielu interesujących warsztatach, wykładach oraz spektakularnych pokazach naukowych.  Aby zapoznać się z tym, co w ramach 21. edycji festiwalu przygotowali jego organizatorzy, wystarczy wejść na wspomnianą powyżej stronę internetową. Tam czekają przygotowane w bardzo przystępny, estetyczny i intuicyjny sposób moduły tematyczne. W festiwalowych propozycjach znajdziemy moduł dla dorosłych, humanistyczny, moduły biologiczno-chemiczne, matematyczno-fizyczne, techniczne, Akademię Młodych Talentów i dyktando.

Do udziału w festiwalowym programie zachęca między innymi prezydent Bielska-Białej.
- Od lat ta impreza wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w naszym mieście, dlatego zapraszam państwa na ten wyjątkowy festiwal, gdzie bawiąc się, uczymy się i rozwijamy. Oczywiście zapraszamy też wszystkich tych, którzy czują się na siłach, aby napisać dyktando będące nieodzownym elementem festiwalu, dyktando, którego mam zaszczyt być patronem. Mam nadzieję, że uczestników będzie dużo, chociaż forma tegorocznego festiwalu jest nieco inna, odmienna. Wszyscy musimy to zrozumieć i tym bardziej skorzystać, w tym trudnym czasie, z przygotowanych propozycji, aby uzyskać nową możliwość nauki i wspólnego, chociaż na odległość, przebywania – mówi Jarosław Klimaszewski.

7. Beskidzkie Dyktando Festiwalowe, o którym wspomniał prezydent, w wersji dla uczniów szkół podstawowych przygotowała profesor Anna Węgrzyniak, natomiast w wersji dla uczniów szkół średnich i osób dorosłych - profesor Jerzy Bralczyk. Nagrań treści dyktand można wysłuchać na festiwalowej stronie i w ten sposób wziąć udział w ortograficznych potyczkach. Warto wspomnieć, że przygotowane teksty nawiązują do naszego regionu – jest więc o Beskidach, zbójnikach, hersztach, harnasiach, Ondraszku, ich łupach i innych.

Pomimo braku możliwości przeprowadzenia dyktanda w murach uczelni, organizatorzy chcieli – choćby symbolicznie – podtrzymać piękną bielską tradycję. Beskidzkie Dyktando przyciągało bowiem do miasta co roku rzeszę chętnych z całej Polski, gotowych zmierzyć się z ojczystą ortografią. Dlatego w tym roku i mimo wszystko, wydarzenie odbywa się on-line.

W module humanistycznym również znajdziemy profesora Jerzego Bralczyka. A dokładnie rozmowę z tym wybitnym językoznawcą oscylującą wokół dyktanda i poruszającą temat języka dotyczącego zbójnictwa. Kim naprawdę jest rozbójnik? Czym jest oprychówka? I czy rzezimieszek rzezał mieszki? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z barwnej opowieści profesora, co choć nie spotkał, to poznał zbójnika.

W kolejnym filmie rektor ATH dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH zapoznaje nas z tematem wzlotów Leonarda da Vinci, czyli jego marzeń o lataniu, które udało się zrealizować po kilkuset latach, a prof. dr hab. Ernest Zawada przybliża uczestnikom festiwalu sposoby przedstawiania autoportretu w znanych działach tego artysty.

W tym dziale znajdziemy również filmy poświęcone: znanemu i nieznanemu Edwardowi Dwurnikowi, historii pomnika żołnierzy bielskiego Batalionu Piechoty Obrony Terytorialnej Kraju, wizjom rozwoju przestrzeni publicznej Bielska i Białej z przełomu XIX i XX wieku, a także warsztatowi pisarza.

Filmy dotyczące nauk ścisłych przybliżają uczestnikom festiwalu wiele ciekawych, nieznanych do tej pory szerszemu gronu zagadnień. Jest więc o instapoezji, Prawie Parkinsona, alginianach, gumowym jajku, fali akustycznej w płomieniach, automatyzacji transportu czy o tym, jak zrobić implant nosa.
W cyklu Akademia Młodych Talentów czekają m.in. filmy na temat pracy strażaków, umiejętności rozpoznawania drzew po liściach, rysującym robocie czy dyfuzji.
Uczestnicy festiwalu mogą również dowiedzieć się, jak powstaje film animowany. Trzy tematyczne odcinki dotyczą kolejno - rysunku, koloru i dźwięku, a całość ukazana jest na kanwie popularnej produkcji filmowej.

Kolejna festiwalowa ciekawostka to zaproszenie na premierę spektaklu teatralnego pt. Madame de Sade autorstwa Yukio Mishimy w reżyserii Carlosa Fernando Dimeo Álvareza, który jest nie tylko reżyserem scenicznym, ale również aktorem, eseistą, a na co dzień pracownikiem badawczo-dydaktycznym na stałe związanym z bielską ATH. Carlos Fernando Dimeo Álvarez to także autor licznych publikacji i monografii poświęconych teatrowi latynoamerykańskiemu oraz współczesnym praktykom scenicznym.

Te i wiele innych atrakcji można obejrzeć 21 i 22 stycznia na stronie 21. Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod adresem https://festiwal.ath.bielsko.pl/. Uczestnictwo w festiwalu jest bezpłatne, natomiast udział w dyktandzie wymaga rejestracji.

Emilia Klejmont