
Rozpoczęła się realizacja bezpłatnych badań w ramach Programu profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta Bielska-Białej, na lata 2021-2025, które organizuje i finansuje miasto Bielsko-Biała.
To piąty i ostatni rok realizacji programu.
W badaniach mogą uczestniczyć mieszkańcy Bielska-Białej – kobiety w wieku 60 lat i więcej oraz mężczyźni w wieku 70 lat i więcej. Z
programu wyłączone są osoby z już zdiagnozowaną i leczoną osteoporozą.
Program obejmuje:
- oszacowanie 10 letniego ryzyka złamania kości metodą FRAX
- u osób ze zwiększonym ryzykiem złamania kości - badanie densytometryczne i konsultację lekarską,
- warsztaty edukacyjne z lekarzem, fizjoterapeutą i dietetykiem.
Kwalifikacje do udziału w programie odbywają się w Przychodni Onkologicznej Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej przy ul. Wyzwolenia 18, w dni powszednie w godzinach 9.00-13.30. Podczas kwalifikacji zakwalifikowani pacjenci zostaną poinformowani o terminie badania densytometrycznego.
Badania prowadzone są do wyczerpania limitu.
Więcej informacji o badaniach można uzyskać pod nr telefonu 661 307 618 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00).
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza osteoporozę do głównych chorób cywilizacyjnych. To przewlekła choroba metaboliczna tkanki kostnej. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, a to zwiększa ryzyko powstania złamań osteoporotycznych.
Osteoporoza postrzegana jest głównie jako choroba kobiet, tymczasem dotyka także mężczyzn, choć rzadziej. Choroba we wczesnych stadiach rozwoju nie daje żadnych objawów, które mogłyby być zauważone. Rozpoznanie zazwyczaj jest stawiane dopiero w momencie, gdy dochodzi do patologicznych złamań, stąd też niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które umożliwią wczesne wykrycie choroby.
Do programu można przystąpić tylko raz w ciągu jego trwania.
źródło: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej