MDK dla wszystkich

Na zdjęciu rodzina korzystająca z usług MDK fot. Miejski Dom Kultury

W tym roku mija 25 lat od założenia Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej. Ta samorządowa instytucja skupia wszystkie domy kultury w poszczególnych dzielnicach. W jednym sezonie kulturalnym MDK organizuje ponad tysiąc imprez, spotkań, koncertów i wystaw oraz innych wydarzeń kulturalnych, zarówno o charakterze lokalnym, jak tych o znacznie szerszym zasięgu, w których uczestniczy 100 tysięcy widzów.

Miejski Dom Kultury rozpoczął działalność w styczniu 1996 roku. Jest wiodącą instytucją animującą życie kulturalne i artystyczne na Podbeskidziu, która tradycyjne formy z zakresu edukacji i działalności popularyzatorskiej łączy z nowoczesną ofertą skierowaną do współczesnego odbiorcy. Przyświecającą mu strategią jest kreowanie wydarzeń na wysokim poziomie i organizowanie zajęć przynoszących satysfakcję uczestnikom.

W strukturach MDK – systematycznie się rozrastających za sprawą uruchamiania kolejnych placówek filialnych - działa dziesięć domów kultury i jedna świetlica. Pracuje w nich ponad 400 grup stałych z prawie 5.000 uczestników, są to m.in. zespoły muzyczne, folklorystyczne, teatralne, plastyczne, taneczne, wokalne, wokalno-instrumentalne, kabaretowe, językowe, rękodzielnicze, hobbystyczne, baletowe. Częścią MDK jest także Galeria Fotografii B&B, a w styczniu br. stał się nią także Klub Nauczyciela.

Bardzo bogata oferta zająć MDK skierowana jest do odbiorcy w każdym wieku, obejmuje tzw. dziecięce grupy twórcze dla przedszkolaków i formy dedykowane środowisku seniorów, a także propozycje do młodzieży i osób dorosłych, czynnych zawodowo. Równolegle z zajęciami w grupach prowadzone są zajęcia indywidualne, w tym ciesząca się bardzo dużym powodzeniem nauka gry na instrumentach muzycznych.

Główna siedziba MDK od samego początku znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowym budynku przy ulicy 1 Maja 12. W poszczególnych dzielnicowych domach kultury - zachowujących integralność, ale koordynowanych przez dyrekcję MDK - organizowane są cyklicznie przeglądy i festiwale oraz konkursy o wymiarze ogólnokrajowym i międzynarodowym. To m.in. Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Bohunova Paleta, Międzynarodowy Festiwal Talizman Sukcesu, Bielskie Spotkania Teatralne, Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich O serce Beskidów, Festiwal Kabaretowy Fermenty, Bielski Konkurs Satyryczny Wrzuć na luz, Pocztówka z Bielska-Białej, warsztaty muzyki gospel oraz cieszący się międzynarodową renomą FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo. To tylko wybrane konkursy i festiwale z listy kilkudziesięciu tego typu nośnych wydarzeń, zarówno tematycznych, jak interdyscyplinarnych, które od lat organizowane są z powodzeniem przez bielskie domy kultury. 

Przez ostatnie trzy lata do MDK wprowadzono nowoczesne technologie. Filie prowadzą ożywione działania na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy YouTube. Usprawnienie komunikacji w dobie epidemii koronawirusa pozwoliło na kontynuowanie działalności kulturalnej w formule on-line. 
– Postawiliśmy na dużą pomysłowość i nowoczesność w prowadzeniu zajęć. Nagrywane były filmy instruktażowe, przeprowadzaliśmy atrakcyjne konkursy w różnych dziedzinach. W związku z tym, że wdrożyliśmy nowoczesne technologie, czas pandemii pozwolił nam utrzymać kontakt z uczestnikami zajęć oraz mogliśmy realizować zaplanowane wcześniej wydarzenia. Można było zobaczyć szereg ciekawych inicjatyw premierowych, również w tzw. trybie live – mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury Zbigniew Hendzel. – W świat poszły propozycje teatralne, taneczne i muzyczne w formie nagranych występów wybranych zespołów z wszystkich domów kultury. Z kolei ćwiczenia oddechowe, przygotowane we współpracy z aktorami Teatru Polskiego, zostały zauważone i wyemitowane na antenie mediów ogólnopolskich – dodaje dyrektor. 

To, że udało się w domach kultury zrealizować wiele imprez i zajęć, wynikało z uwarunkowań technicznych, związanych ze współczesnymi sposobami komunikacji, ale także z kapitału ludzkiego, czyli zbudowania zintegrowanych środowisk lokalnych. I nie tylko lokalnych, bo na przykład w poszczególnych konkursach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przeprowadzanych w specyficznym czasie kilku trudnych miesięcy 2020 roku, napływały zgłoszenia z konkretnej dzielnicy, miasta, regionu, różnych zakątków Polski lub z innych krajów – również spoza Europy. Do ostatniej edycji Bohunovej Palety, międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, zgłoszone zostały prace z chińskiego Hongkongu.

W trudnym dla wszystkich okresie pandemii udało się zrealizować marzenie muzyków Orkiestry Dętej MDK z Lipnika o debiutanckiej płycie, która została profesjonalnie nagrana w jednym z bielskich studiów muzycznych. Zrealizowane zostały zaplanowane wcześniej jubileusze, m.in. Dziecięcego Chórku Pinokio, a wiele konkursów z długoletnim stażem paradoksalnie udało się zorganizować z większym rozmachem niż dotąd, ponieważ szeroka, skuteczna promocja w środowisku internetowym zachęciła do udziału jeszcze większą liczbę uczestników. Pracownicy domów kultury po części przemienili się w scenarzystów i reżyserów, moderatorów życia kulturalno-społecznego w przestrzeni wirtualnej.  

- Jubileusz, który przypada w 2021 roku, bardzo nas mobilizuje. Mając na względzie obostrzenia sanitarne i nasze możliwości organizacyjno-techniczne, przygotowujemy specjalny program z myślą o przeprowadzeniu kilku spektakularnych wydarzeń kulturalnych – informuje Zbigniew Hendzel. – W pierwszym rzędzie, na przełomie maja i czerwca, postaramy się zaprezentować, o ile sytuacja na to pozwoli, wielką imprezę w formie pikniku artystycznego dla całej rodziny. Uchylając rąbka tajemnicy: wzorowaną na festynie z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanym przez nas w 2019 roku w Parku Słowackiego. Festyn odniósł olbrzymi sukces frekwencyjny, chcemy to powtórzyć, wzbogacając imprezę o dodatkowe nietuzinkowe niespodzianki.  

Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej zachowuje status miejsca przyjaznego dla twórców i animatorów kultury. Bądźmy razem z MDK! – to hasło przyświeca wszystkim działaniom podejmowanym w roku jubileuszowym i nie tylko. Otwartość na drugiego człowieka jest wizytówką firmującą poczynania w poszczególnych domach kultury, współtworzących wielką kulturalną rodzinę. Zachowanie równowagi pomiędzy przeszłością a przyszłością ma dobre przełożenie na prowadzone aktualnie działania. 

- Cały czas aktualizujemy ofertę, myśląc perspektywicznie o najbliższych latach, m.in. o wprowadzeniu interaktywnych zajęć audiowizualnych oraz warsztatów dj-skich dla młodzieży i wykorzystywaniu na zajęciach drukarek 3D. Chcemy rozwijać sferę multimedialną i dlatego naszym marzeniem, które przeradza się w coraz bardziej realny cel, jest uruchomienie niezależnego studia nagrań i własnego studia telewizyjnego na potrzeby profesjonalnych realizacji oraz rejestracji wydarzeń kulturalnych. Śmiało spoglądamy w przyszłość, dbając o tradycję, w której wyrośliśmy – podsumowuje dyrektor Z. Hendzel. – Serdecznie zapraszamy do korzystania z oferty MDK podczas zajęć stałych, oczywiście od momentu, kiedy pojawi się możliwość szerokiego otwarcia drzwi w placówkach dla odbiorców oferty kulturalnej, a teraz za pośrednictwem naszej strony internetowej: http://www.mdk.bielsko.pl/ i portali społecznościowych, które przez cały czas realizują bardzo ciekawe i zróżnicowane wydarzenia kulturalne. W 2021 roku MDK przygotowuje liczne niespodzianki, które będzie można zobaczyć i usłyszeć nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale również na żywo – zapowiada szef MDK.

r