O pokój w Ukrainie

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Kilkaset osób spotkało się 24 lutego na placu Chrobrego w Bielsku-Białej, aby zademonstrować sprzeciw wobec napaści Rosji na Ukrainę. Odbyła się tam symboliczna uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Jej zasadniczym elementem było wspólna modlitwa ekumeniczna O pokój w Ukrainie.


- 24 lutego 2022 r. cały świat wstrzymał oddech. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na terytorium Ukrainy. Setki tysięcy Ukraińców zaczęły uciekać z piekła i szukać schronienia w sąsiednich krajach. Dziś mija druga rocznica wybuchu wojny. To dwa lata wsparcia i solidarności, w których zdawaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Pamiętajmy, że ta wojna wciąż trwa, oraz że ten egzamin z człowieczeństwa przyjdzie nam zdawać codziennie na nowo, aż będziemy mogli mówić o wolnej Ukrainie - mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, podkreślając wielką ofiarność i solidarność mieszkańców miasta z potrzebującymi. 

Po symbolicznej minucie cieszy i zapaleniu zniczy, które utworzyły kształt serca nastąpiła wspólna modlitwa. Poprzedziły ją krótkie wypowiedzi przedstawicieli kilku wspólnot religijnych. Przemawiali: wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego ks. Marek Studenski, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Adrian Korczago, proboszcz Parafii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Świętych Cyryla i Metodego w Bielsku-Białej ks. Dmytro Fedlyuk, proboszcz Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Bielsku-Białej ks. Michał Kuryło, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia Grażyna Staniszewska.

Na zakończenie spotkania z okolicznościowym programem wystąpili artyści z Ukrainy - Tetiana Zrada i Halyna Szewczuk oraz Błażej Olma.
Wszyscy obecnie na spotkaniu życzyli sobie, aby za rok nie spotykać się na modlitwie o pokój, ale by już wcześniej na Ukrainie zapanował upragniony pokój. 


JacK