Symulacje operacji laryngologicznych 

Na zdjęciu model czaszki fot. Szpital Wojewódzki

W Oddziale Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej powstało specjalne pomieszczenie robocze, w którym można przeprowadzać symulacje operacji laryngologicznych. Drukując modele anatomiczne w szczególnie trudnych przypadkach klinicznych można wielokrotnie trenować wykonanie danej operacji u konkretnego pacjenta.

Do symulacji operacji wykorzystywane są modele kości, szczególnie twarzoczaszki oraz kości skroniowej, które powstają dzięki wykorzystaniu na oddziale drukarki 3D i badań obrazowych pacjentów. Drukarka 3D posiada możliwość jednoczesnego drukowania przy użyciu czterech różnych filamentów (materiałów w postaci cienkiego, plastikowego włókna, które jest podstawowym materiałem używanym w druku 3D – przyp. red.), mikroskop z monitorem, mikrowiertarkę, a także narzędzia operacyjne.

Dr hab. n. med. Maciej Hajduga, specjalista otorynolaryngologii, z-ca kierownika oddziału, wyjaśnia, że lekarze mają możliwość ćwiczeń praktycznych na wytworzonych w ten sposób modelach w trakcie przygotowania do operacji uszu oraz zatok obocznych nosa.

- W światowych, renomowanych ośrodkach laryngologii drukuje się modele anatomiczne w szczególnie trudnych przypadkach klinicznych. Można w ten sposób wielokrotnie trenować wykonanie danej operacji u konkretnego pacjenta. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko powikłań śród operacyjnych – podkreśla doktor Maciej Hajduga, dodając, że możliwość drukowania w Szpitalu Wojewódzkim przestrzennych modeli anatomicznych ma wiele zalet. To skrócenie czasu operacji, ograniczenie kosztów związanych z bardzo drogimi kursami operacji, przede wszystkim uszu, a także znaczne ograniczenie potencjalnego ryzyka powikłań śródoperacyjnych, szczególnie podczas trudnych manualnie operacji.

Stworzenie w Oddziale Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej sekcji do symulacji operacji laryngologicznych to innowacja na skalę województwa śląskiego i kraju.

oprac. wag
źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej