Nowe ramię C RTG

Na zdjęciu ramię C RTG fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Pół miliona złotych kosztowało nowe urządzenie medyczne, o które wzbogacił się Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej. To ramię C RTG. Sprzęt będzie kontrolował przebieg operacji.

Poprzednie tego typu znajdujące się na wyposażeniu dziecięcej placówki medycznej zostało wyprodukowane w 2007 roku i było już mocno awaryjne. Zakup był tym bardziej uzasadniony, że Szpital Pediatryczny - kierując się potrzebami małych pacjentów - zwiększył liczbę planowych zabiegów operacyjnych. Wcześniej spora ich część była odraczana z powodu pandemii.

Nowe ramię C RTG kosztowało 499.500 złotych, z czego 323.500 to środki z dotacji z budżetu powiatu bielskiego oraz z gmin: Czechowice-Dziedzice, Jaworze, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Porąbka, Wilamowice, Wilkowice i Kozy. Wsparcia w wysokości 119.500 złotych udzielił Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., 50.000 złotych dołożyło Bielsko-Biała, a 6.500 złotych to środki własne szpitala.

- Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy znaczący wzrost urazów u dzieci wymagających interwencji operacyjnej. Dlatego ramię C RTG bez wątpienia stanowi ważną część wyposażenia naszego bloku operacyjnego, gdzie wykonywane są procedury z zakresu ortopedii i traumatologii. Sprzęt ten pozwala na wykonywanie zdjęć dowolnego obszaru ciała pacjenta znajdującego się na stole operacyjnym, umożliwiając tym samym kontrolę przebiegu i wyniku operacji w dowolnym momencie. Ramię C RTG, którego dotąd używaliśmy, miało już swoje lata, stąd decyzja o jego wymianie na obecne, nowsze oraz lepsze jakościowo urządzenie - mówi ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw Lecznictwa lek. med. Mirosław Harężlak.

źródło: Szpital Pediatryczny

oprac. ek