Nowe RTG w Pediatryku

Na zdjęciu Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Nowy sprzęt dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Decyzję o przekazaniu z budżetu powiatu bielskiego 350.000 zł na zakup RTG dla pracowni diagnostyki obrazowej jednogłośnie podjęli radni powiatowi na ostatniej sesji. 50.000 zł na zakupy sprzętowe szpitala dołożyło miasto Bielsko-Biała.

Koszt RTG wraz z modernizacją pracowni, w której zostanie on na stałe zamontowany, to 1.600.000 zł.

- Jesteśmy jedynym ośrodkiem w regionie posiadającym chirurgię urazową, co oznacza że trafiają do nas mali pacjenci nie tylko z powiatu bielskiego i Bielska-Białej, ale także z okolicznych terenów – powiatów: cieszyńskiego, żywieckiego, pszczyńskiego, wadowickiego czy oświęcimskiego - mówi dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej Katarzyna Czauderna. Dodaje, że najbliższe placówki medyczne świadczące takie usługi są w Chorzowie i Katowicach Ligocie.

Jak mówił na sesji rady powiatu starosta Andrzej Płonka, na sprzęt udało się pozyskać wsparcie finansowe w Ministerstwie Zdrowia, a konkretnie około miniona złotych z Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Jednak by sprostać potrzebom szpitala trzeba było dołożyć tzw. wkład własny.

- Dobra i szybka diagnostyka to połowa sukcesu. Dzisiaj mogę tylko podziękować naszym wójtom i burmistrzom za zrozumienie i wparcie; dołożył się także prezydent Bielska-Białej. To w sumie prawie 400.000 złotych - mówił samorządowiec.

Nowy RTG w zmodernizowanej pracowni diagnostyki obrazowej ma zacząć pracę na wiosnę. Dołożyła się do tego, oprócz samego szpitala, także Fundacja Razem dla Dzieci, która działa na rzecz bielskiej placówki dziecięcej. Ostatnio do placówki przy ul. Jana Sobieskiego na blok operacyjny trafiło inne nowe urządzenie. To tzw. ramię C RTG, które pozwala monitorować małego pacjenta podczas zabiegu. Zastąpiło ono stary, bo 17-letni, awaryjny sprzęt. Ten nowy kosztował prawie pół miliona złotych.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej jest organem prowadzącym dla Szpitala Pediatrycznego.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

oprac. ek