Biała lepiej poznana

Na zdjęciu stojący człowiek fot. Jolanta Górny

7 grudnia o 17.00 w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się promocja najnowszej książka historyka Jacka Kachla pt. Szkice z Białej. Tym razem autor zaprasza na wycieczkę po dawnej Białej, a 14 opowieści ma przybliżyć mniej znane i te całkiem nieznane wydarzenia z dziejów tej miejscowości.


Sam autor o Szkicach mówi tak: 
- Zanim powstanie barwny obraz, warto delikatnie naszkicować to, co chce się na nim wyrazić. Delikatne rysy, przeplatane miejscami grubą kreską sprawiają, że może obraz nie jest kompletny i dopracowany, ale za to bardzo wyrazisty i widz bez trudu może zobaczyć, co autor miał na myśli. Z tego właśnie powodu wybrałem 14 opowieści o Białej, które mnie zainteresowały, zafrapowały albo też zdziwiły. Liczę na to, że podobne doznania będą mieli czytelnicy podczas lektury. Mam też nadzieję, że dzięki przedstawionym w książce ciekawostkom ludzie inaczej spojrzą na ulice, place i budynki w tej części Bielska-Białej. 
Autor pisze między innymi o tajemnicach hotelu pod Czarnym Orłem, o bialskiej masonerii, o Witkacym, o kinie Wanda, kamienicy pod Żabami, lochach Ratusza czy też sensacyjnych wątkach z inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa Marii Koterbskiej. 
Książka mieści też rozdział pt. Kto był kim w dawnej Białej?, z którego można się dowiedzieć, kto kształtował życie społeczne, polityczne i edukacyjne w Białej tuż przed wybuchem I wojny światowej.  
Przedsmak tych tematów fani historii miasta mogli poznać podczas całorocznych wykładów historyka w różnych miejscach. 
Uwaga - chociaż spotkanie odbywa się 7 grudnia, to udział w nim zapowiedział św. Mikołaj. Może coś ze sobą przyniesie. 

O autorze Szkiców z Białej. 
Jacek Kachel to historyk i dziennikarz z ponad 30-letnim stażem. Do tej pory na rynku wydawniczym pojawiło się ponad 20 jego książek. 

r

Na zdjęciu plakat