Aby ferie były bezpieczne

Na zdjęciu dzieci jeżdżące na nartach fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

O tym, jak zdrowo i bezpiecznie spędzić ferie zimowe w województwie śląskim przypomina w specjalnej prezentacji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej. Zimowa przerwa od nauki w naszym regionie zacznie się 29 stycznia i potrwa do 11 lutego.

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas na wypoczynek. Aby jednak przebiegał on szczęśliwie i wszyscy zdrowi i wypoczęci wrócili do swoich domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i wtedy, gdy spędza się ferie w miejscu zamieszkania. O zasadach, które pomogą zapobiec niebezpieczeństwu podczas wypoczynku przypomina Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej.

Gdy wychodzisz z domu, ubierz się odpowiednio do pogody. Wybieraj ubrania ciepłe i oddychające oraz nieprzemakalne zimowe obuwie. Ubieraj się warstwowo, pozwoli to na dostosowanie ubioru do aktywności i zmian pogodowych.

Podczas zabawy na śniegu zachowaj rozsądek. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu, może to doprowadzić do obrażeń ciała. Pamiętaj, że niska temperatura może prowadzić do szybkiego wychłodzenia, a nawet odmrożeń, które zagrażają zdrowiu i życiu.

Zachowaj ostrożność zjeżdżając na sankach. Zawsze wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy - z dala od ruchliwych ulic. Zachowaj bezpieczną odległość od innych zjeżdżających. Zjeżdżaj na sankach twarzą do kierunku jazdy.

Uprawiając sporty zimowe, dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych, dostosuj szybkość zjazdu do własnych umiejętności, zachowaj szczególną ostrożność na zatłoczonych trasach.

Bezpieczeństwo na stoku. Unikaj brawury. Dostosuj szybkość zjazdu do rodzaju i stanu trasy. Na stoku wybieraj trasę pod kątem swoich umiejętności. Ostrożnie korzystaj z wyciągów krzesełkowych – nie huśtaj się na boki oraz siedź głęboko i nie wychylaj się.

Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych bezpiecznych lodowisk. Nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych. Wchodząc na lodowisko, załóż kask, ochraniacze i rękawiczki.

Bądź widoczny na jezdni. Pamiętaj o odblaskach. Przez jezdnię przechodź jedynie w wyznaczonym miejscu. Widoczność na drodze ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zachowaj ostrożność - nie otwieraj drzwi osobom obcym, kiedy jesteś sam w domu. Nigdy nie wsiadaj do samochodu obcej osoby. Nie rozmawiaj z obcymi osobami – nie opowiadaj o sobie. Bądź bezpieczny w sieci.

Unikaj używek. Alkohol i narkotyki to tylko złudzenie dobrej zabawy. Stosowanie używek może prowadzić do uzależnienia. Palenie papierosów niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Bądź asertywny, powiedz nie gdy ktoś namawia cię do palenia.

Pamiętaj o numerach alarmowych:
112 - numer alarmowy
997 - policja
998 - straż pożarna
999 - pogotowie ratunkowe.

Pamiętaj, zachowaj zdrowy rozsądek, aby spędzić bezpiecznie ferie zimowe. Wypoczywaj zdrowo i bezpiecznie.

oprac. ek